Ego Nedir ? İşlevi Nedir ?

“Ego” psikolojide benlik kavramı. Freud’a göre sağlıklı bir ego gerçekliğe adapte olma ve dış dünyayla etkileşim kurma yeteneği hem idi (alt benlik) hem de süper egoyu (üst benlik) barındıracak şekilde sağlar. Psikanalizde Freud’tan sonra onun söylediklerini savunan veya kabul etmeyen birçok başka çalışma da mevcuttur. Yani  Freud’un id’in güçlü  dürtülerine gömülmüş ve süper egonun toplumsal kısıtlamaların içselleştirilmesi ile hayal kırıklığı yaratan insani kişilik görüşü, kendini savunmak için açık bir yol bulamayan egoyu, kendi savunma mekanizmalarında tutuklu bırakır.
Benim bahsettiğim ego ise bir mekanizmadır. Olmazsa olmaz bir mekanizmadır insan için, yaşam yolculuğunda. Toplumun normlarına uyum sağlamak tabii ki önemlidir ama kişinin düşüncelerinin kendisinde yarattığı duyguların frekansı ile hayatına davet ettiklerini deneyimleyeceği de evrensel bir prensiptir. İşte tam olarak bunun bahsi geçmez Freud’un ego kavramında. Sanırım “Çekim Yasası”nı bilen bir Freud egoya farklı bir işlev verirdi.
Doğduğumuz dünyaya uyum sağlamak adına, aldığımız kararların, bizde yarattığı koşulsuz kabuldür ego. Nedenini sorgulamayız o bizim için doğru bir karardır ( buna ego kararları diyorum). Ego kararlarımız ile düşünürüz, bu kararların bizde hissettirdiği duyguların titreşimini yayarız evrene. Gerçekliklerimizi de bu titreşim boyutundan deneyimleriz. Bu bazen iyi bir şey olabildiği gibi bazen bizi çıkmaza sokabilir, nedenini anlamlandıramadığımız buhranlara sürükleyebilir. Kararı değiştirilemez görmemiz kendi gücümüzü inkardır. O karar bizim tarafımızdan alındı, bunu hatırlamayız zannederiz ki tek bir doğru var, yaşadığımız şeyler bize bu kararları aldırdı. Oysa ki tam tersi şekilde kurarız kendi gerçekliğimizi. Ego kararımızın süslediği yaşamlarımıza sıkı sıkıya tutunuruz, sorgulamayız, tartışmayız bile. “Ben niye hep bunları yaşıyorum” demek bile ego kararlarımızı bulmak için harika bir adımdır. Yani yaşam bizi biz yapmaz biz yaşamı yaşam yaparız.
Her yeni bir karar veya değişim egonun öleceğini zannetmesine neden olacağı için değişmemeyi seçeriz. Ego biziz ama biz (sadece) egomuz değiliz. Ego kararlarımızı değiştirmek bize hizmet eden yeni ego kararları almak, bizim uyanma yolculuğumuzun başlangıcıdır ve bu mümkün.
En büyük hata egoyu yok saymaktır. Egosu ile harika bir ilişkisi olan insan huzurludur, duygusal türbülanslara girmez, girse bile nedenini bilir. Egosunu kendisinden ayırmayı bilir. Özünün sınırsızlığını bilir. Bu insanları nerede görseniz tanırsınız.
Egonun ne olduğunu bilmeden hiçbir araç bizi huzura ya da istediğimiz değişime götüremez. İnsanın kendine yaptığı yolculuk en kalabalık ve en keyifli yolculuktur. Simya Noktası ise bu yolculuğu en konforlu yaşayacağınız araçtır.