Mutluluk Nedir ? (Odağımız Nerede ?)

MUTLULUK NEDİR?
Her duygumuzun varış noktasını sevgi olarak görecek olursak, mutluluk bu yolun parke taşları gibidir. Yaşadığımız her duygu, sevgiye uyanmamız için deneyimlediğimiz olaylardır. Bu olaylar sonucunda yaşadığımız hisler ise vücudumuzda meydana gelen kimyasal reaksiyonların sonucudur. Bu nedenle her hissimiz yürüdüğümüz yolda el feneri gibi önümüzü aydınlatır.
Yani bazen korkmak, aslında acı çekmekten kendimizi ne kadar koruduğumuzu anlamamız için yaşadığımız bir duygu iken, üzülmek hayatımıza devam ederken aynı tercihlerde bulunmamamız adına bize sunulan deneyimler olabilir. Dolayısı ile her duygunun derinlerde bizde hissettirdiklerini görüp kendimizi, yolculuğumuzu, hayatımızı daha anlamlı ve güzel bir hale getirmemiz mümkündür. Doğal halimiz mutlu olmak ve devam etmek iken içinde bulunduğumuz şartlar, yetiştiğimiz ortamlarda doğru kabul ettiğimiz kalıplar, bizi mutlu olmak adına koşullara mahkum eder. Duygular, çekim yasasında evrene yaydığımız titreşimlerdir. Bu titreşimlerin ait olduğu gerçeklikleri ise yaşamımıza çekeriz. Hüzünden, acıdan, korkudan kaçarak ancak korku ve kaygı titreşimi yayar ve çekim yasası adına bu duyguları deneyimlediğimiz gerçeklikler yaratırız. Oysa ki bu duyguları kabul edip nedenini anladığımızda, bu duygumuza izin verdiğimizde evrene yaydığımız titreşim kendimizi onaylamak kendimizin arkasında durmak olacaktır. Bu titreşim yani bu frekans yüksek bir frekanstır ve hem duygularımızın bize yarattığı hisleri çözümlememizi hem de bu yüksek titreşimden gerçeklikleri hayatımıza çekmemizi sağlayacaktır. Biz bunu değişim, kendini anlama, kendini kabul, olgunlaşma, farkındalık deriz.
Yani neşemizi, keyfimizi arttırmak, an’da huzurlu kalabilmek duygularımızı anlamak ile mümkündür. Duygularımızın bedenimizdeki tepkilerine bakarak o duygunun kısıtlayıcı hissinden özgürleşiriz. Mutluluk her duygumuzu onurlandırarak nedenlerini anlama ve özgürleşme yolculuğumuzdur.
Var olduğumuz halimiz ile kendimizi kabul etmek mutluluktur. Mutlu olmak diye bir eylem olamadığı gibi mutlu olmanın şartları diye bir söylem de olamaz. Çünkü mutluluk kişinin oluş halidir var olma durumuna eşlik eden enerjisidir. Kendi muhteşemliğinin farkında olan insan mutluluğunu şartlara bağlaması pek de mümkün değildir. Mutlu olmak bir haldir, mutlu olmak bir oluştur, mutlu olmak bir duruştur, mutlu olmak insan olmanın en güzel duygularından biridir.