Kişisel Gelişim Ne Demektir?

“Kişisel gelişim kendimizin farkında olmaktır”. 

Bunu danışanlarıma söylediğimde bana;
“ben kendimi tanıyorum, farkındayım hatta kendimi çok seviyorum” der birçoğu. O zaman onlara yaşadıkları olaylara verdikleri tepkileri gösteririm;
“sence kendini seven bir insan buna nasıl bir tepki verirdi”  diye sorarım.
Cevap bizim kendimizi ne kadar tanıdığımızın ya da sevdiğimizi zannettiğimizin cevabıdır. Kendini sevdiğini iddia eden bir insan onay almak adına istemediği şeyler yapmaz çünkü otoritesi kendisidir. Sevgiye ihtiyaç duymaz demek değildir bu, ona muhtaciyet hissetmez sadece, bilir ki kendisinde zaten var.
Kişisel gelişim bizi bizle tanıştırır. İlk şartı kendimize dürüst olmaktır. Dışarının gözü ile değil kendi gözümüz ile kendimize bakmaktır. Kitaplarda okuduğumuz, bildiğimizi düşündüğümüz şeyleri yaşamımıza dahil etmemizdir. Sosyal paylaşım sitelerinde okuduğumuz alıntı cümle veya önerileri bilmek hak vermek değildir. Çünkü okuduğumuz zaman sadece anlarız, yaşarsak biliriz, yaşadıklarımız ile ilham olup yol açabiliyorsak öğreniriz.

Kişisel gelişim ‘Hayatın amacını bulmak’ değildir. Kişisel gelişim genişleyen bilinçtir, zihnin sınırları ile yaşadığımız ilizyonu bitirmek, gerçekliğimize uyanmak, kapasitemizi görmektir.